גידול קנאביס בפנים או בחוץ – מה אתם מעדיפים?

גידול קנאביס אינו עניין חדש, להפך. חקלאות הקנאביס נחשבת לאחת מהוותיקות ביותר בעולם. עם זאת, גידול קנאביס בתוך חללים פנימיים וסגורים זה עניין די מודרני. הרעיון נולד עם האיסור לצרוך קנאביס, ב"תקופת היובש", כאשר ממשלות החלו לאסור את הצריכה והגידול של הצמח והוציאו אותו אל מחוץ לחוק.

התפתחות הטכנולוגיה מקדמת את ענף הקנאביס

למעשה רוב ההתקדמות שהושגה עד כה בחקר הקנאביס התחוללה דווקא בתקופת היובש, כאשר גננים חובבים, חקלאים מקצועיים, מדענים וחוקרים גידלו קנאביס בתוך חללים סגורים, לעיתים בחשאי. בנוסף, גם התפתחות הטכנולוגיה קידמה משמעותית את ענף הקנאביס וכמובן שהלגליזציה והמדיקליזציה מסייעים כיום רבות בקידום המחקר והידע בתחום.

אז מה עדיף, בפנים או בחוץ?

לנוכח כל זאת, נשאלת השאלה מה עדיף? האם כדאי לגדל קנאביס בפנים או בחוץ? בין אם אתם חקלאים ובין אם אתם צרכני קנאביס, שאלה זו חשובה ורבים מתחבטים בה.

גידול קנאביס

אקלים מבוקר מול אקלים טבעי

יש לא מעט סיבות טובות להעדיף גידול קנאביס בפנים. בין היתר הוא עדיף כי יש את החופש לבחור את הלוקיישן ללא כל אילוצים, וכי ניתן לשלוט כמעט לגמרי בסביבת הגידול, החל משליטה בטמפרטורה ובתאורה ועד לשליטה ב – PH ובלחות. המגדלים בתוך חללים סגורים נהנים מיבולים יפים יותר אסטטית ומצמחי קנאביס בעלי שיעורים גבוהים יותר של THC.

גידול פנים VS גידול חוץ

עם זאת, לא משנה כמה הנורות המלאכותיות איכותיות, הן לעולם לא יצליחו לחקות את הספקטרום הייחודי של השמש הטבעית שבשמיים. לכן המגדלים בתוך חללים סגורים נידונו ליבולים מוגבלים בהיקפם ולצמחים פחות חסונים. גידולי קנאביס בחוץ, לעומת זאת, זקוקים לאקלים המתאים, קרי: שמש טובה, ימים חמים, לילות חמים ולחות נמוכה. כלומר, כפופים לעונות השנה.

גידול פנים – יתרונות וחסרונות

אך גם גידולי פנים לא חפים מסיבוכים. בבואו של המגדל ליצור סביבת גידול טבעית יש תנאים שפשוט לא ניתן לחקות. למשל, הקנאביס הגדל בחוץ, בדומה לכל צמח אחר שגדל בחוץ, חולק את סביבת המחיה שלו עם מזיקים טבעיים. בחוץ, יש לצמח הקנאביס עזרה טבעית במלחמה במזיקים הללו – נמלים, צרעות ואפילו חיפושיות פרות משה רבינו מסייעים במיגור המזיקים.

סביבת גידול בחדר סגור

בגידולי פנים, החקלאי לא יכול לשחזר באופן מדויק את הסביבה הטבעית שבחוץ, על המגוון הביולוגי העשיר שלה. אם מזיקים שכאלו חודרים לסביבת גידול בחלל סגור יהיה זה מאתגר מאוד להביס אותם או אפילו לשלוט בהם . ואם נוסיף לזה את החשש ההולך וגובר מחומרי הדברה מזיקים, הרי שהאתגר כאן הוא גדול מאוד.

קנאביס

עלויות, עבודה והשקעה

אין דרך ליפות את זה, גידול קנאביס יהא זה בפנים או יהא זה בחוץ – דורש השקעה וכרוך בעלויות. בעוד שבגידולי פנים יש השקעה כספית בבקרת האקלים והסביבה והיא באה לידי ביטוי בטווח הארוך, בגידולים בחוץ ההשקעה הגדולה מתרחשת בעיקר בהתחלה.

גידול עונתי משחק תפקיד משמעותי

גם פיזור העבודה שונה בשני סוגי הגידולים. בגידולי פנים הגנן עובד לאורך כל ימות השנה: גיזום, השקיה, ניטור PH, הזנה, דישון, בקרת אקלים וקציר. זאת מאחר שניתן לגדל את הקנאביס לאורך כל עונות השנה, על החקלאי שעובד שחללים פנימיים לעבוד כל הזמן ועבור היקף יבולים קטן יותר. לעומת זאת, החקלאי שמגדל קנאביס בחוץ כפוף לעונות השנה, כאמור, הוא יכול לנוח בעונות שבהן אין גידולים או אין עבודה. אך מאחר ובדרך כלל מדובר בגידולים בהיקף גדול יותר ובתקופת קציר מוגבלת, סביר מאוד להניח שאותו חקלאי יצטרך להעסיק עובדים כדי שיספיק לקצור בזמן את כל היקף היבול הגדול.

יופי ואופי

לא בכדי יצא מוניטין מפואר לקנאביס הגדל בתוך חללים סגורים, היבול בגידולי פנים לא רק נחשב ליפה יותר כי אם גם לטעים יותר. היכולת לגדל את הקנאביס בסביבה עם רמות 2CO גבוהות יותר מאשר אלו הקיימות בסביבה הטבעית מעלה את רמות ה – THC לרמות שלא ניתן לחקות בחוץ. כמו כן קנאביס שגדל בפנים אינו חשוף לגשם, רוח או כל גורם אחר שעלול לפגום בצמח וכך בעצם נשמר יופיו הטבעי של הקנאביס.

טבע זה הכי אחי

לעומת זאת, קנאביס הגדל בחוץ חשוף לאקלים הטבעי. ועל אף שלאחר הקציר הצמח לא בטוח יזכה בתחרות "מלך היופי", הוא עדיין טעים מאוד וניחוחו נהדר. ואכן, יש צרכני קנאביס רבים שמעדיפים קנאביס אורגני שגדל בשמש הטבעית על פני צמח "חתיך" הגדל בפנים.
אז מה אתם מעדיפים?

כתיבת תגובה